وب سایت رسمی گروه بین المللی 10Points

آموزش علم پتروشیمی

من صمد كارگر با تجربه ٢٥ ساله در شيمی و پتروشيمی به شما ياد ميدهم چگونه با استفاده از اين صنعت پول ساز، ثروتمند و روياهاتون رو بسازين.​

رشد ۹۰ درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی در صنعت

رشد ۹۰ درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی در صنعت

کدام استان‌ها بیشترین جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت را داشته باشند

در ۹ ماه امسال حجم سرمایه گذاری خارجی صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸/۸۹ درصد رشد داشته. کشور غنا بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را در کشور انجام داده‌. و سیستان‌وبلوچستان نیز بیشترین سرمایه را جذب کرده است.

‌جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در ۹ ماهه امسال، ۱۷۵ مورد سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در کل کشور تصویب شده. که از لحاظ تعداد ۶/۳۵ درصد رشد داشته. اما از نظر ارزش ۷/۲۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. البته ۱۰۲ مورد از کل طرح‌ها با حجم سرمایه گذاری دو میلیارد و ۸۰۴ میلیون دلار، یعنی حدود ۴۶ درصد از کل. در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است. همچنین از این تعداد در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت، ۴۳ مورد در حال بهره‌برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرایی است.

بر اساس این آمار، سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد ۹/۱ درصد کاهش و از نظر ارزش ۸/۸۹ درصد رشد داشته. و به لحاظ تعداد پروژه‌ها، سهم بخش صنعت ۳/۹۱، معدن ۸/۵ و تجارت ۹/۲ درصد بوده است.

در این میان از بین ۱۰۲ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش، ۳۹ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۴۳ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۲۰ مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می‌شوند.

کدام کشورها بیشتر سرمایه گذاری را داشته‌اند

بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با یک میلیارد و ۸۴۹ میلیون دلار،. ساخت فلزات اساسی با ۶/۴۸۳ میلیون دلار، ساخت رادیو،. ساخت کک فرآورده‌های حاصل از تصفیه نفت و سوخت‌های هسته‌ای با ۸/۳۴۴ و تلویزیون و وسایل ارتباطی با ۳/۲۲۳ میلیون دلار بوده است. پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای غنا با یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار، امارات با ۵/۸۲۳، افغانستان با ۵/۲۱۳، هلند با ۴/۷۸ و صربستان با ۵۵ میلیون دلار هستند.

در این میان، استان‌های سیستان‌وبلوچستان ۶۸، بوشهر ۱۳، کرمان ۹، تهران ۶ و البرز ۴ درصد از حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت،. معدن و تجارت را جذب کرده‌اند. سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری جهت ایجاد طرح‌های جدید،. خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

برای خبرهای بیشتر اینجا را کلیک کنید.

منبع: جهان صنعت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.