وب سایت رسمی گروه بین المللی 10Points

آموزش علم پتروشیمی

من صمد كارگر با تجربه ٢٥ ساله در شيمی و پتروشيمی به شما ياد ميدهم چگونه با استفاده از اين صنعت پول ساز، ثروتمند و روياهاتون رو بسازين.​

بیش از ۱۰۰ هزار اشتغال صنعتی ایجاده شده است

بیش از ۱۰۰ هزار اشتغال صنعتی ایجاده شده است

اشتغال صنعتی ایجاد شده ناشی از صدور پروانه‌های بهره‌برداری

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در هشت ماه امسال برای ۴۶۸۲ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده که در نتیجه آن بیش از ۱۰۰ هزار اشتغال صنعتی ایجاد شده است.

بر اساس این آمار در هشت ماهه امسال برای ۲۵ هزار و ۲۸۲ بنگاه جواز تاسیس و برای ۴۶۸۲ بنگاه پروانه بهره برداری ایجادی و توسعه‌ای صادر شده. که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۸ و ۱.۷ درصد افزایش داشته است.

سرمایه پیش بینی شده در این مدت برای جوازهای تاسیس معادل ۸۴۴ هزار و ۴۴۹ میلیارد تومان بوده. که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۴۷.۳ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در هشت ماهه امسال نیز ۱۵۷ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومان بوده. که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴.۲ درصد افزایش داشته است.

ایجاد اشتغال از راه اجرای پروژه‌ها

همچنین بر اساس این آمار، پیش بینی شده با اجرای پروژه‌هایی که جواز تاسیس آن‌ها در هشت ماهه امسال صادر شده،. برای بیش از ۶۲۱ هزار نفر شغل ایجاد شود. که نسبت به این رقم در مدت مشابه پارسال با افزایش ۹.۵ درصدی مواجه بوده است. پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در این مدت نیز زمینه اشتغال ۱۰۰ هزار و ۷۰۷ نفر را فراهم کرده. که نسبت به هشت ماهه پارسال حدود ۱۳.۳ درصد افزایش داشته است.

بیشترین و کمترین جوازها در کدام استان‌ها صادر شد؟

در این میان جزئیات این آمار که برای مدت هشت ماهه اول امسال منتشر شده، نشان می‌دهد بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های یزد،. آذربایجان شرقی و خراسان رضوی و کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در ایلام،. کهگیلویه و بویر احمد و گیلان صادر شده است.  بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در بین استان‌های کشور نیز مربوط به اصفهان، خراسان رضوی و تهران بوده. و کهگیلویه و بویر احمد نیز کمترین پروانه را داشته است.

سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از کل جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره برداری در شش ماه نخست امسال نیز ۰.۴ و ۳.۱ درصد بوده است. این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور،. جذب فناوری های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی از جمله اشتغال صنعتی راه اندازی شده‌اند. همین قوانین محدودتر بارها باعث گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.

گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به نوعی نشان دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش تولید و پروانه‌های بهره‌برداری به معنی واحدهایی است که فعالیت خود را آغاز کردند. و نهایتا اشتغال صنعتی است.

گروه‌های کالایی پرطرفدار در اشتغال صنعتی

همچنین گروه‌های “مواد غذایی و آشامیدنی”، “ساخت مواد و محصولات شیمیایی”، “سایر محصولات کانی غیر فلزی” و “محصولات از لاستیک و پلاستیک.” از جمله گروه‌های کالایی پرطرفدار و “فاضلاب، .دفع زباله، بهداشت محیط و فعالیت‌های مشابه‌” کم‌طرفدارترین گروه کالایی در این مدت بوده است.

برای خبرهای بیشتر اینجا را کلیک کنید.

منبع: اقتصادآنلاین

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.